, Yle TV1

(Suomi 1955) Väinö Linnan romaani konekiväärikomppanian vaiheista jatkosodassa Edvin Laineen ohjaamana klassikkoelokuvana. Restauroitu esityskopio. (U).

🎬 Iltapulun elokuvavisa
Visa alkaa mainoksen jälkeen.

(Suomi 1955) Väinö Linnan romaani konekiväärikomppanian vaiheista jatkosodassa Edvin Laineen ohjaamana klassikkoelokuvana. Restauroitu esityskopio. (U).

Visa alkaa mainoksen jälkeen.
Kun myrskyisä vuosi 1968 vaihtuu vuodeksi 1969, maailma saa huokaista hetken ajan. Ruotsissa Peppi Pitkätossu valtaa television ja kirjailijat osoittavat mieltään pienten palkkioiden takia. Neuvostoliitto ja Yhdysvallat kilpailevat avaruuden valloittamisessa, ja Yhdysvallat ehtii ensin Kuuhun. Ruotsin malmikaivoksilla alkavat pitkään kestävät lakot. Rockmuusikko Pugh Rogefeldt julkaisee ensimmäisen LP-levynsä, Björn Skifs jättää Slam Creepers -bändin ja Ruotsin television hauskin ohjelma oli Partaj, suomalaisen Ilkamat-ohjelman esikuva. Loppuvuodesta 1969 Ruotsi sai toisen tv-kanavansa. SVT, 2019. (U)
K1, J3: 3/3: Vangittu. Skandaalinkäryinen Rive-yhtiö on mennyt konkurssiin. Asianajotoimiston omistaja on kuitenkin perustanut kaikessa hiljaisuudessa uuden yrityksen. Uudessa Arbetsrättsexperten-yhtiössä eivät ole vaarassa vain asiakkaat, vaan juristit huomaavat omistajan luulevan, että hänellä on oikeus leikkiä myös henkilökunnan elämillä. Kun SVT:n toimittajat tapaavat tällä kertaa Richard Olssonin, hän on piikkilanka-aidan ja lukittujen ovien takana.
K5, J3: Kyllä äiti osaa: Richard on hilpeällä tuulella voitettuaan tuottoisan klassikko-Morganin entisöintityön ja ostettuaan vanhan höyryauton. Hän saa kuitenkin tietää katastrofin uhkaavan Jaguarin E-Typen entisöinnin kohdalla. Hermostunut Richard saa äitinsä tekemään hätätilintarkastuksen. Tuomio on musertava.
Katso myös: elokuvien ensiesitykset, uudet kaudet, alkavat kaudet, alkavat sarjat
1. Paina selaimesi
-painiketta.
2. Valitse
Lisää Koti-valikkoon.